Kaip išsirinkti sveikus kosmetikos produktus

Gyvename natūralumo revoliucijos laikais. Ant etikečių vis dažniau atsiranda žodžiai „natūralus”, „ekologiškas”, „veganiškas”, „draugiškas aplinkai”.. Džiugina, jog gamintojai ir vartotojai į tai kreipia  vis didesnį dėmesį, bet ką šie žodžiai reiškia iš tikrųjų? Net 58 proc. „natūralių” kosmetikos gamintojų savo prekių sudėtyje turi sintetinių ingredientų. O ekologiškas tikrai nelygu sveikas. Tiesos visada reikėtų ieškoti ingredientų sąraše. Išskyrėme dažniausiai pasitaikančias kenksmingas medžiagas, jog kitą kartą galėtumėte išsirinkti sveiką ir saugų produktą. 

Kenksmingos medžiagos, kurių kosmetikoje reikėtų vengti:

  • PARABENAI

Randama: beveik visose sintetinėse kosmetikos priemonėse.

Etiketėse jie žymimi kaip: Metyl, Propyl, Butyl, Isobutyl, Ethyl, Isopropyl.

Neigiamas poveikis: pažeidžia endokrininę sistemą, todėl gali sukelti hormoninius pokyčius, neigiamai paveikti reprodukcinę sistemą. Keli tyrimai rodo, kad parabenai yra neurotoksiški ir gali sukelti nervų ligas, smegenų ar elgesio sutrikimus.  

  • SULFATAI 

Randama: putojančiose priemonėse (šampūnuose, dantų pastose, prausikliuose).

Etiketėje: Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES). 

Neigiamas poveikis: gali dirginti odą, akis ir kvėpavimo takus. Gali pažeisti kepenis, plaučius ir imuninę sistemą. Įmanomas neigiamas poveikis vaisingumui. Pažeidžia plaukų paviršių: gali sukelti odos bėrimus ir alergines reakcijas. Dažnai plaukai tampa silpnesni, lėčiau auga, gali pradėti slinkti arba atsirasti pleiskanų. 

! Natūralioje kosmetikoje taip pat galite rasti sulfatų, todėl atidžiai skaitykite prekių sudėtis. 

  • POLIETILENGLIKOLIAI IR POLIPROPILENO GLIKOLIAI

Randama: odos priežiūros priemonės, namų apyvokos prekėse, šlapiose servetėlėse.

Etiketėje: Polyethylene Glycol (PEG-su visomis galūnėmis), Polypropylene Glycol (PPG-su visomis galūnėmis).

Neigiamas poveikis: Patys PEG ir PPG yra saugūs naudojimui, tačiau jų gamybos metu susidaro kenksmingų priemaišų, tokių kaip etilenoksido, dioksino, sunkiųjų metalų – švino, geležies, kobalto, nikelio, kadmio, arseno. Daugelis šių priemaišų yra pavojingos ir galinčios sukelti vėžį. 

  • BUTILINTI JUNGINIAI

Randama: įvairiuose produktuose (lūpų, plaukų, dezodorantuose, kvepaluose, kremuose..)

Etiketėje: BHA (butylated hydroxyanisole), BHT (butylated hydroxytoluene).

Neigiamas poveikis: Kenkia žmogaus endokrininei sistemai. Toksiški – aptiktas ir įrodytas šio junginio citotoksiškumas, naudojant net ir mažomis dozėmis. Gali sukelti neigiamus pokyčius reprodukcinei sistemai, testosterono lygiui ir natūraliai brandos vystymuisi. 


Taigi, ko ieškoti produktų etiketėse?

Vienareikšmiškai – natūralių ingredientų: ekstraktų, aliejų, sviestų, eterinių aliejų. Tai ką gamta sukūrė, o ne žmogus chemijos laboratorijoje.

Visi Baltic Shamans Farm produktai gaminami tik iš natūralių žaliavų, patikrintų ir sertifikuotų. Visi produktai gaminami laikantis aukščiausių kokybės standartų (ISO, EU-GMP, KOSHER), draugiški aplinkai ir naudingi bei sveiki žmogaus organizmui. 

Pagrindinės mūsų kosmetikos sudėtinės dalys yra gaunamos iš kanapių. Tiek iš kanapių sėklų aliejaus, tiek iš augalo kanabinoidų (CBD, CBG) ekstraktų sukurti ir pagaminti produktai pasižymi veiksmingu poveikiu, yra visiškai natūralūs ir draugiški aplinkai. 


Šaltiniai:
Environmental Protection Agency (2003). 1,4 Dioxane (CASRN 123-91-1). Integrated Risk Information System. Available at: https://cfpub.epa.gov/ncea/iris/iris_documents/documents/subst/0326_summary.pdf. Accessed April 19, 2022. 
https://ekoseima.eu/index.php?route=news/article&news_id=8
https://thinkdirtyapp.com/ingredient-breakdown-all-things-pegs-8d00ebf93a11/
https://roadmaponcarcinogens.eu/wp-content/uploads/2018/10/ETHYLENE-OXIDE-LTU.pdf
Labrador V et al., “Cytotoxicity of butylated hydroxyanisole in Vero cells,” Cell biology and toxicology, vol. 23, no. 3, pp. 189-99, 2007.
Jeong SH et al, “Effects of butylated hydroxyanisole on the development and functions of reproductive system in rats,” Toxicology, vol. 208, no. 1, pp. 49-62, 2005.

Pasidalink!